Düşlerim Gerçekleşiyor

DÜŞLERİM GERÇEKLEŞİYOR

1991’dan beri düzenlediğimiz çocuk kamplarımıza, 2009 yılında “Düşlerim Gerçekleşiyor” adıyla farklı bir çocuk grubunu hedeflediğimiz yepyeni bir çocuk projesini daha kattık.

Afacan Gençlik Evi‘nde gerçekleşen bu projemizde daha önce hiç tatil olanağı bulamamış, farklı kurum ve oluşumlardan gelen sosyal ve ekonomik dezavantajlı çocuklarla, aynı yerde yıllardır sürdürdüğümüz “Genç Tatil” adlı kamp programımızı birebir uygulamaya çalıştık.

“Düşlerim Gerçekleşiyor” projemiz kapsamında; sosyal dezavantajlı, çocuk hakları sözleşmesinin sağladığı haklardan büyük oranda yararlanamayan, sosyal paydaşlarıyla aynı haklara, kültürel, sanatsal yaşama serbestçe katılma hakkına sahip olamamış, dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama ve yaşına uygun eğlence vb. etkinliklerde bulunma ve tatil yapma haklarına sahip olmayan 10-14  yaş grubu kampçılarımızın AFACAN’da buluşup; hayatı eğlenerek, gezerek, deneyerek ve yaşayarak öğrenip yeni arkadaşlar edinirken farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen eğitmenleriyle bol bol yabancı dil pratiği yapmalarını amaçlıyoruz.

Bir haftalık kamp programımızda kampçılarımızın yabancı dil pratiği, yüzme, basketbol, voleybol, masa tenisi gibi spor etkinliklerinin yanı sıra; fotoğraf, müzik, dans, drama, geziler ve el becerileriyle kendilerini tanımalarına ve ilgi alanlarını keşfetmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Gençtur Düşlerim Gerçekleşiyor programıyla kampçıların kamp süresince kişisel gelişimlerini ve öz güvenlerini arttırmayı, kendi eşyalarına sahip çıkmalarını, yaşıtlarıyla aynı odayı paylaşarak çevrelerini temiz tutmayı öğrenmelerini, her türlü yiyeceği seçmeden yeme becerisi kazanmalarını, ekip çalışmasını, kendi başlarına yaşarken küçük sorunları kendi kendilerine çözmelerini, sorumluluk üstlenmelerini, hoşgörülü olmayı, öğrenmelerini amaçlıyoruz. Kampta yaşadıkları deneyimin onların büyümesine katkıda bulunacağına inanıyor ve bunu gözlemliyoruz. Ve tabi ki doğanın bir parçası olduğumuzu anlatan çevre bilinci ile yapılanan  Afacan Gençlik Evi’ndeki ekolojik çözüm örneklerini anlatarak onların da farkındalık yaşamalarını istiyoruz.

Yaz kamplarımızı yürüttüğümüz kamp alanımız “Afacan Gençlik Evi”; 2004’te uzun yıllardır kültürlerarası gençlik buluşmaları düzenleyen Berlin ve Istanbul’lu bir grup sosyal girişimcinin yaşama geçirdiği ve kar amacı gütmeyen bir düşüncenin ürünü olarak düzenlenmiş ve varlığını “Birbirimiz hakkındaki önyargılardan kurtulmanın yolu bir araya gelerek diğerini tanımaya çalışmaktır” temel düşüncesiyle sürdürmektedir.

Umverteilen – Stiftung für eine, Solidarische Welt Vakfı tarafından kurulan ve Gençtur tarafından işletilen Afacan Gençlik Evi, farklı kültürlerden insanların buluşup, birlikte zaman geçirerek birbirlerini daha yakından tanımaları, yeni deneyimler yaşayıp şimdiye dek yaşadıklarını farklı bir gözle algılamaları, bakış açılarını genişletmeleri, uygarca tartışarak ön yargılarından kurtulmaları amacıyla kurulmuş bir tesistir. Afacan Gençlik Evi’nde aynı anda birkaç grubun kamp yapıyor olması katılımcıların birbirlerinden olumlu etkilenmelerini de sağlamaktadır.

Afacan Gençlik Evi’nde “Düşlerim Gerçekleşiyor” projesine katılan kurumlardan gelen çocuk ve eğitimcilerin konaklama giderlerini bulacakları destekleyiciler aracılığı ile kendilerinin karşılamaları beklenmektedir. Gençtur’un oluşturduğu kamp programını yürüten “Düşlerim Gerçekleşiyor” eğitmen kadrosunun konaklama ve kamp eğitim malzemelerinin masrafları ise Gençtur tarafından karşılanmaktadır.

Gençtur eğitmen ve kamp malzemesi kaynağını Afacan Gençlik Evi’nde düzenlenen Uluslararası Çalışma Kamplarına katılan gönüllülerin ürettikleri tarhana, salça ve zeytin gibi ürünlerin   satışlarından ve çeşitli yerlere yazılan projelerin kabul edilmesiyle oluşturulan fonlardan sağlamaktadır.