Düşlerim Gerçekleşiyor

DÜŞLERİM GERÇEKLEŞİYOR

Gençtur’da 1991 yılından beri düzenlediğimiz çocuk kampları programımıza, 2009’dan itibaren “Düşlerim Gerçekleşiyor” adıyla farklı bir çocuk programını daha kattık.

Afacan Gençlik Evi‘nde gerçekleşen bu programımızda 10-14  yaş aralığında tatil erişimi sınırlı, farklı kurum ve oluşumlardan gelen sosyal ve ekonomik dezavantajlı çocuklarla, yıllardır sürdürdüğümüz kamp programımızın birebir aynısını uygulamaktayız. Kampçılarımızın AFACAN’da bir araya gelerek; hayatı deneyerek ve yaşayarak öğrenip, yeni beceriler ve arkadaşlar edinmelerini, farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen eğitmenleriyle yabancı dil pratiği yapmalarını amaçlıyoruz.

Bir haftalık kamp programında kampçılarımızın yabancı dil pratiği, yüzme, basketbol, voleybol, masa tenisi gibi spor etkinliklerinin yanı sıra; fotoğraf, müzik, dans, drama, el becerileri ve çevre gezileriyle kendilerini tanımalarına, ilgi alanlarını keşfetmelerine ve ekip çalışmasının bir parçası olmalarına  yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Gönüllü Hizmetler Derneği Düşlerim Gerçekleşiyor programıyla kampçıların kamp süresince kişisel gelişimlerini ve öz güvenlerini arttırmayı, kendi eşyalarına sahip çıkmalarını, yaşıtlarıyla aynı odayı paylaşarak bir arada yaşamayı ve çevrelerini temiz tutmayı öğrenmelerini, her türlü yiyeceği seçmeden yeme becerisi kazanmalarını, ekip çalışmasını, kendi başlarına yaşarken küçük sorunları kendi kendilerine çözmelerini, sorumluluk üstlenmelerini, hoşgörülü olmayı, empati duymayı ve hayatı yaşayarak  öğrenmelerini amaçlıyoruz. Kampta yaşadıkları deneyimin onların büyümesine katkıda bulunacağına inanıyor ve bunu gözlemliyoruz. Doğanın bir parçası olduğumuzu anlatan çevre bilinci ile yapılanan  Afacan Gençlik Evi’ndeki ekolojik çözüm örneklerini anlatarak onların çevre konusunda farkındalık yaşamalarını çevreye duyarlı  bireyler olmalarını önemsiyoruz.

Afacan Gençlik Evi’nde “Düşlerim Gerçekleşiyor” programına katılan kurumlardan gelen çocuk ve grup liderlerinin konaklama giderlerinin ya kendileri tarafından ya da Gönüllü Hizmetler Derneği’nin oluşturduğu kaynaklardan karşılamaları beklenmektedir. Gönüllü Hizmetler Derneği’nin kamp programını yürüten “Düşlerim Gerçekleşiyor” eğitmen kadrosunun konaklama ve kamp eğitim malzemelerinin masrafları ise tümüyle Gönüllü Hizmetler Derneği tarafından karşılanmaktadır. Gönüllü Hizmetler Derneği bu eğitmen ve kamp malzemesi kaynağını Afacan Gençlik Evi’nde düzenlenen Uluslararası Çalışma Kamplarına katılan gönüllülerin ürettikleri tarhana, salça ve zeytin gibi ürünlerin  satışlarından; çeşitli hibelere yazılan projelerin kabul edilmesiyle oluşturulan fonlardan ve bağışlardan sağlamaktadır.
 


Yaz kamplarımızı yürüttüğümüz kamp alanımız “Afacan Gençlik Evi” 2004’te uzun yıllardır kültürlerarası gençlik buluşmaları düzenleyen Berlin ve İstanbul’lu bir grup sosyal girişimcinin yaşama geçirdiği ve kar amacı gütmeyen bir düşüncenin ürünü olarak düzenlenmiş ve varlığını “Birbirimiz hakkındaki önyargılardan kurtulmanın yolu bir araya gelerek diğerini tanımaya çalışmaktır” temel düşüncesiyle sürdürmektedir.

Umverteilen – Stiftung für eine, Solidarische Welt Vakfı tarafından kurulan ve Gençtur tarafından işletilen Afacan Gençlik Evi, farklı kültürlerden insanların buluşup, birlikte zaman geçirerek birbirlerini daha yakından tanımaları, yeni deneyimler yaşayıp şimdiye dek yaşadıklarını farklı bir gözle algılamaları, bakış açılarını genişletmeleri, uygarca tartışarak ön yargılarından kurtulmaları amacıyla kurulmuş bir tesistir. Afacan Gençlik Evi’nde aynı anda birkaç grubun kamp yapıyor olması katılımcıların birbirlerinden olumlu etkilenmelerini de sağlamaktadır.